Amnesty International apelirao je na pozivanje Izraela na odgovornost za počinjenje zločina aparthejda nad Palestincima na okupiranim teritorijima, javlja Anadolu Agency (AA).
“Izrael provodi sistem ugnjetavanja i dominacije nad palestinskim narodom gdje god ima kontrolu nad njihovim pravima”, istakli su iz Amnesty Internationala, organizacije za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u Londonu.
– Komponente aparthejda –
Predstavnici Amnesty Internationala dodali su da se ta izraelska praksa provodi nad Palestincima koji žive unutar Izraela, kao i nad onim u Pojasu Gaze, Zapadnoj obali i Istočnom Al-Qudsu (Istočnom Jeruzalemu).
Konferencija za novinare danas je održana u Amnesty Internationalu i na njoj su saopćeni nalaze sveobuhvatnog izvještaja o izraelskoj praksi “aparthejda” na okupiranim palestinskim teritorijima.
“Izvještaj pokazuje kako su masovne zapljene palestinske zemlje i imovine, nezakonita ubistva, prisilno premještanje, drastična ograničenja kretanja i uskraćivanje državljanstva sve komponente sistema koji predstavlja aparthejd”, naveli su iz te organizacije.
U izvještaju se dalje navodi da izraelski zločini čine aparthejd kao zločin protiv čovječnosti, kako je definirano u Rimskom statutu i Konvenciji o aparthejdu.
U izvještaju je također naveden apel Amnesty Internationala Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) da u svojoj trenutnoj istrazi koja se već vodi na okupiranim područjima u razmatranje stavi i zločin aparthejda.
Amnesty je pozvao zemlje iz cijelog svijeta da koriste univerzalnu nadležnost kako bi počinitelje zločina aparthejda priveli pravdi.
– Demografska prijetnja –
Kada su u pitanju uvjeti u kojima žive Palestinaci unutar Izraela od 1948. godine i palestinske izbjeglice, AI je naveo da se Palestinci tretiraju kao demografska prijetnja.
“Izraelske vlade smatrale su Palestince demografskom prijetnjom i nametnule su mjere za kontrolu i smanjenje njihove prisutnosti i pristupa zemljištu u Izraelu i na okupiranim teritorijima”, navodi se u izvještaju.
AI je napomenuo da je izraelska praksa stvaranja zasebnih pravnih i administrativnih režima unutar određenih teritorija segregirala palestinske zajednice i odvojila ih od židovskih Izraelaca.
“Palestinci su geografski i politički fragmentirani i doživljavaju različite razine diskriminacije ovisno o svom statusu i mjestu gdje žive”, dodaje se u izvještaju.
Iz AI-ja su dalje naveli da su Palestinci koji su nastanjeni unutar Izraela i koji čine 20 posto populacije te zemlje, izloženi institucionaliziranoj diskriminaciji.
“Diskriminacija Palestinaca iskristalizirana je 2018. godine u ustavnom zakonu koji je prvi put Izrael proglasio isključivo nacionalnom državom židovskog naroda. Zakon također promiče izgradnju židovskih naselja i umanjuje status arapskog kao službenog jezika”, navodi Amnesty International.
Izvještaj AI-ja, koji Izrael označava kao državu aparthejda, objavljen je skoro godinu nakon sličnog izvještaja organizacije Human Rights Watch sa sjedištem u New Yorku.